Jest kilka mocnych argumentów ZA współpracą z Pośrednikiem nieruchomości, które wymienię poniżej:
1. Weryfikacja Twoich oczekiwań jako Sprzedającego – zabierając się do sprzedaży nieruchomości właściciel chce uzyskać za nią jak najlepszą cenę. Pośrednik znający realia rynku powie w jakich granicach kształtują się ceny nieruchomości w danej lokalizacji, aby Sprzedający nie był zaskoczony małym zainteresowaniem ze strony Kupujących, albo tym, że klienci na jego nieruchomość dobijają się drzwiami i oknami. Podchodząc do danej nieruchomości zbyt emocjonalnie ze względu na jej wartość sentymentalną Sprzedający czasem zawyża cenę, co może wydłużyć proces sprzedaży. O takich nieruchomościach mówi się, że „ich cena obejmuje wartość + miłość właściciela do niej”. Z kolei zbyt nisko ustawiona cena ofertowa narazi Sprzedającego na straty.
2. Oszacowanie wartości nieruchomości – tutaj kłania się obycie Pośrednika. Znajomość cen rynkowych to część jego codziennej pracy. Warto wesprzeć swoje emocje głosem zdrowego rozsądku i praktycznej wiedzy.
3. Wyjaśnienie całego procesu sprzedaży nieruchomości – Pośrednik wyjaśni co, na jakim etapie będzie potrzebne, jakie działania trzeba podjąć i jakie dokumenty przygotować do wglądu dla Kupujących – to wiedza szczególnie potrzebna, gdy zabieramy się do sprzedaży nieruchomości po raz pierwszy.
4. Odpowiednie wystawienie nieruchomości na rynek sprzedaży – Dobry Pośrednik wie, jak wykorzystać w tym celu dostępne narzędzia marketingowe. Które z nich zrobią „dobrą robotę”, a które w danej sytuacji będą zbyteczne.
5. Odpowiednie przedstawienie nieruchomości – wiele osób przygotowując się do sprzedaży nieruchomości nie wie, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, przygotowując ogłoszenie. Dobry pośrednik pomoże nam także w tej kwestii, tworząc atrakcyjny i zwracający uwagę komunikat zachęcający do przyjrzenia się bliżej ofercie, przyjścia na prezentację i złożenia satysfakcjonującej oferty zakupu.
6. Home Staging i profesjonalna sesja zdjęciowa – czyli przygotowanie mieszkania do dnia otwartego czy profesjonalnej sesji zdjęciowej promującej ofertę. Pośrednik świadczący swoją usługę kompleksowo nigdy nie zrobi zdjęć telefonem. Dobrym i wysokim standardem pracy jest współpraca ze specjalistami w tym zakresie – fotografem wnętrz i specjalistą ds. Home Staging’u. Jak przygotować nieruchomość do takiej sesji – Pośrednik na pewno dokładnie wyjaśni.
7. Negocjacje cenowe – jeżeli podpisujemy z Pośrednikiem umowę na wyłączność, możemy powierzyć mu prowadzenie negocjacji cenowych. Bardzo trudno jest przeprowadzić je samodzielnie ze względu na duże emocje i często granie na nich przez Kupującego, który wykorzystuje informacje udzielone podczas oglądania nieruchomości, co do powodów sprzedaży czy terminów, do których dotrzymania Sprzedający jest zobligowany.
8. Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości – jeśli sprzedawana jest nieruchomość, co do której stanu prawnego nie ma pewności, warto powierzyć Pośrednikowi szczegółową weryfikację. Dzięki temu Sprzedający uniknie pułapek prawnych uniemożliwiających sprzedaż i uzyskanie jak najlepszej ceny oraz potencjalnych problemów w przyszłości.
9. Przygotowanie dokumentów – Pośrednik może także szybciej zebrać wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do sprzedaży, które trzeba pozyskać z Urzędu Miasta lub Gminy czy Starostwa. Po prostu robi to na co dzień, zna procedury i dzięki temu czas przygotowań do transakcji można znacząco skrócić.
Nie jest łatwo trafić na dobrego pośrednika, jest to ten sam problem, jak z każdym innym specjalistą. Nieważne, czy szukamy lekarza, prawnika, mechanika czy kogoś, kto nam pomoże ze sprzedażą nieruchomości. Jeśli trafisz na takiego, któremu na koniec współpracy z przyjemnością wystawisz list referencyjny, trzymaj się go. Mimo, że transakcje związane z nieruchomościami, o ile nie są przedmiotem Twojej działalności zawodowej, zdarzają się stosunkowo rzadko – warto mieć w zanadrzu specjalistę, który wywiązał się ze składanych obietnic i który zyskał Twoje zaufanie. W dzisiejszych czasach to bezcenne.